25 - Lecie Sosnowieckiej Caritas

poniedziałek, 2 Październik, 2017 - 12:00

15 września 2017 r., na długo zostanie w pamięci wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych Kół Caritas oraz pracowników Caritas.
Katedra Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu zapełniła się wolontariuszami oraz pracownikami Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Spotkanie wpisało się w obchody 25 - lecia sosnowieckiej Caritas i dedykowane było właśnie zgromadzonym gościom.
Jubileusz rozpoczęła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka Pasterza Kościoła Sosnowieckiego, który dziękując wszystkim wolontariuszom, zarówno tym młodym jak i starszym za ich wytrwałość i poświęcenie wobec potrzebujących, przytoczył słowa Jezusa Chrystusa, aby pamiętać iż: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili".
Biskup zachęcał wolontariuszy, aby w swoich działaniach na rzecz ubogich nigdy się nie poddawali, nawet wtedy gdy będzie im naprawdę ciężko. Jako przykład podał Świętego Brata Alberta, patrona Diecezji Sosnowieckiej, który biorąc udział w powstaniu styczniowym został ciężko ranny i stracił nogę. Został kaleką, lecz nie przeszkodziło mu to w służbie potrzebującym. Wręcz przeciwnie poświęcił życie najuboższych.
Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup pobłogosławił chleb, którym uczestnicy mogli podzielić się w ramach gestu solidarności z ubogimi, składając symboliczny dar serca, jako wsparcie ubogich parafii katedralnej. Symboliczne przełamanie się chlebem zainaugurowało tegoroczne obchody Dni Kromki Chleba Caritas.
Opuszczających Katedrę wolontariuszy i pracowników Caritas przywitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta ;Ogrodzieniec w towarzystwie Zespołu Mażoretek Fantazja W rytm muzyki zebrani udali się do Domu Katolickiego, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.
Po zawiązaniu wspólnoty w części oficjalnej wydarzenia, ks. Tomasz Folga  dyrektor diecezjalnej Caritas zaprosił na scenę Księdza Biskupa, aby wspólnie wręczyć wyróżnienia i podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz potrzebujących przedstawicielom Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych Kół Caritas oraz wolontariuszom i opiekunom świetlic środowiskowych.
Spotkanie Jubileuszowe było również okazją do wręczenia zasłużonym pracownikom Caritas brązowych, srebrnych oraz złotych medali  In Caritate Servire. Wśród wyróżnionych złotym medalem znalazł się ksiądz prałat Stefan Wyporski  pierwszy dyrektor, Zofia Jaros - emerytowany pracownik (główna księgowa) oraz pracująca do dziś Krystyna Tomaszewska - koordynator Parafialnych Zespołów Caritas i pracownik sekretariatu.
Część oficjalna miała na celu przede wszystkim wyrażenie wdzięczności wolontariuszom za ich wielkoduszność i chęć pomagania oraz pracownikom za zaangażowanie. Nie zapomniano również, iż wszystkie dzieła miłosierdzia diecezjalna Caritas są realizowane pod czujnym okiem księdza Tomasza Folgi  dyrektora sosnowieckiej Caritas, który został uhonorowany złotym medalem za zasługi dla Caritas przyznawanym przez ks. Marcina Iżyckiego dyrektora Caritas Polska.
Po części oficjalnej wydarzenie uświetnił koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ogrodzieniec z Zespołem Mażoretek ;Fantazja. Następnie zgromadzeni zostali zaproszeni na skromny poczęstunek.
Aby ta wyjątkowa chwila zapadła na dłużej w pamięci, każdy uczestnik otrzymał jubileuszowy kubek lub świecę.
Nasz zespół parafialny przy Sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej - Gołonóg otrzymał z rąk Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka i Dyrektora Caritas Sosnowiec Księdza Tomasza Folgi serdeczne podziękowania za wieloletnią współpracę.

Parafialny zespół Caritas przy Sanktuarium św. Antoniego w Gołonogu - zapraszamy do galerii.