Kromka chleba dla sąsiada

wtorek, 3 Październik, 2017 - 21:45

Wystartowała ogólnopolska kampania Caritas Polska -;Kromka chleba dla sąsiada, której celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę dzielenia się, a także zwrócenie uwagi na potrzeby seniorów. Według statystyk w 2020 roku ponad 25% Polaków będzie miało powyżej 60 roku życia a jeśli trend gwałtownie się nie zmieni to w 2050 roku będzie to 40 % osób. Blisko 45% 60-latków i 90% 80 - latków deklaruje trudności z pokonywaniem schodów. Ponad dwie trzecie seniorów powyżej 60 roku życia cierpi na choroby przewlekłe i regularnie odwiedza aptekę. Do tego dochodzą niskie emerytury i samotność. Blisko połowa osób po 75 roku życia to wdowcy a zaufanie społeczne w Polsce jest jednym z najniższych w Europie.
Kromka chleba dla sąsiada z jednej strony ma na celu zgromadzenie żywności, która zostanie przekazana osobom starszym, samotnym i potrzebującym, z drugiej, zbiórkę środków na pomoc dla nich, z trzeciej zaś, uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby i los samotnych osób starszych i uaktywnienie pomocy sąsiedzkiej.
19 września w prawie 800 sklepach sieci Biedronka, która jest głównym partnerem akcji, wolontariusze Caritas z 29 diecezji zbierali podstawowe artykuły spożywcze, które trafią do potrzebujących wsparcia seniorów.                                                                                                                                                                                               We wtorek 3 października  w naszej Parafii św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej - Gołonóg dzieliliśmy się chlebem na znak troski o los osób potrzebujących. Wydarzenia te są wyrazem łączności z ubogimi oraz symbolem Caritas - miłości mądrej i praktycznej, rozumiejącej, że najważniejsze jest dzielenie się sercem.

Parafialny zespół Caritas.