Ogłoszenia duszpasterskie

1. Dzisiaj przeżywamy święto Przemienienia Pańskiego. 2. We wtorek święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Sosnowcu. W tym dniu pielgrzymi udający się na Jasną Górę z Oświęcimia mają przystanek w naszej parafii. O godz. 11:00 będzie Msza św. Stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej przygotowuje poczęstunek dla pielgrzymów. Kto chciałby pomóc prosimy o przyjście we wtorek na godz. 9:00. Dziękujemy...

Intencje

GodzinaIntencja
8.00
1. Za + Zbigniewa Kret w 2 rocznicę śmierci od żony, córek i wnuków.
GodzinaIntencja
18.00
1. Za + Stanisława Duś w 5 rocznicę śmierci od żony z rodziną.
GodzinaIntencja
18.00
2. O Boże błogosławieństwo opiekę Matki Bożej i św. Antoniego dla Marka i Anny Lutkowie w 40 rocznicę ślubu od mamy.

Statystyka

  • Liczba odwiedzin strony: 1268210

Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej - Bazyliką Mniejszą

Data: 
niedziela, 30 Lipiec, 2017 - 21:45

23 lipca 2017 roku podczas Mszy św. o godz. 11.00 dziękowaliśmy Bogu za dar nadania naszej świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej. W imieniu papieża Franciszka oficjalnie dokonał tego w Rychwałdzie kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dekret nadania tytułu został podpisany przez kardynała 25 marca tego roku.
Uroczysta Msza św. dziękczynna stała się świętem dla parafii i diecezji, dlatego tuż przed jej rozpoczęciem biskup ordynariusz Roman Pindel podziękował wszystkim wiernym, kapłanom i biskupom za przybycie do Rychwałdu. Szczególne słowa wdzięczność biskup Roman skierował do kardynała Roberta Saraha, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię.
Oficjalny dekret nadania tytułu Bazyliki Mniejszej naszej rychwałdzkiej świątyni odczytał w imieniu kardynała, kustosz sanktuarium o. Bogdan Kocańda. Pod koniec Mszy św. krakowski prowincjał franciszkanów o. Marian Gołąb przypomniał od kiedy franciszkanie są w Rychwałdzie i czego dokonali swoją pracą oraz jak wielu łask Bóg udzielił parafianom, zakonnikom i pielgrzymom w tym miejscu.
Po Mszy św. kardynał Sarah poświęcił pamiątkową tablicę informującą o nadaniu tytułu Bazyliki Mniejszej (BM) kościołowi w Rychwałdzie oraz pomnik św. Franciszka z Asyżu upamiętniający przybycie franciszkanów do Rychwałdu w 1946 roku, 50. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej z 2015 rok oraz uroczystość oficjalnego nadania tytułu BM.
Źródło: Sanktuarium Rychwałd.
Warto wspomnieć, że proboszcz naszej parafii o .Radosław Kramarski w ciągu 10 lat (2002 - 2012) jako kapłan pełnił posługę proboszcza w rychwałdzkiej parafii.